Matkarajad ja vaatamisväärsused

Siinne loodus pakub elamusi nii loodussõbrale kui ka lihtsale läbisõitjale.  Loodusmaja ümber on umbes 140 aastane park. Mõnesaja meetri kaugusel helgib Lilli oja süvendamise tagajärjel tekkinud Metskonna paisjärv, mille kallastel elavad koprad, 500 meetri kaugusel asub looduskaitsealune Virapuu rändrahn. Loodusmaja juurest viivad metsarajad mitme kaitseala ja vääriselupaiga juurde.

RMK Lilli loodusmaja õpperada, algab loodusmaja juurest

Õpperada (2,9 km) on rajatud peamiselt Lilli loodusmaja programmide läbiviimiseks ja seetõttu on rada võimalik läbida ka väiksemate ringikeste kaupa. Üheks külastatavamaks rajaosaks on 1 km kaugusel asuv pihlakasalu koos „nõiakivi“ ja kopsusambliku kasvukohaga. Imetlusväärne on raja algus, mis peale hiiglaslike lehistega pargiosa juhatab matkaja kitsale 150-aastaste pärnadega alleele. Kaardi abiga leiab kergemini üles nii musta toonekure vana pesapuu, Virapuu rändrahnu ja koha, kus kasvavad kuni poolemeetrised habesamblikud.

https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/lilli-opperada

https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/sakala-puhkeala/1531


RMK Teringi õpperada asub loodusmajast 3 km kaugusel

4,5 km pikkune ringikujuline õpperada on ideaalne jalutamiseks inimesele, kellel ei ole spetsiaalset matkariietust. Laudtee ja turvaline hakkpuidurada juhatavad loodushuvilise üle mitmete rabasaarte ning raja infotahvlid annavad põhjaliku ülevaate nii metsaelanikest kui rabakooslusest. Raja ääres on võimalik alates juulist maitsta murakaid, kukemarju, mustikaid, sinikaid, pohli ja jõhvikaid. Peale tervislikku kõhutäit saab karastava supluse teha pruuniveelises Alatsi järves.

https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/sakala-puhkeala/1530

RMK Ruhijärve lõkkekoht

Suvisel ajal on Ruhijärv vesiroosidega paradiis. Liivased kaldad kutsuvad ka puhkajaid veemõnusid nautima. Meie lõkkekohad asuvad rahva poolt ristitud Tammeninas, kus tammed kasvavad mitmekaupa koos nagu suured põõsad ja nii mõnigi on „ninapidi“ kokku kasvanud. Koht sobib nii kalameestele, kes paadiga järvele soovivad minna kui ka matkaseltskonnale, kes vee ääres ööbimist plaanib. Kindlasti tasuks varuda aga kannatust, sest ka putukatele meeldib selles looduskaunis kohas.

https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/sakala-puhkeala/1532


Balti keti mälestusmärk Lillis

Mälestusmärk Balti ketile püstitati sündmuse 20. aastapäevaks Lilli-Ungru piiripunktis 2009.a.
Ausammas, mis asupaigaga on küll Lätimaa piirides, kujutab metallseinast väljalõigatud seitset elusuuruses inimfiguuri, kes seisavad pikas reas käest kinni. Igaüks võib astuda figuuri kohale ja tunda end seismas Balti ketis, 23. augustil 1989.aastal, mil ligi 2 miljonit inimest läbi kolme balti riigi Tallinnast Vilniuseni ühendasid oma käed 600 km pikkuses inimketis, et protestida Molotov-Ribbendropi paktist alguse saanud okupatsiooni vastu Eestis, Lätis ja Leedus.

https://www.puhkaeestis.ee/et/balti-keti-malestusmark-lillis


Looduslikud pühapaigad Karksi ja Helme kihelkonnas 

Leia ja avasta MTÜ Lilli Looduskeskuse projekti käigus Ahto Kaasiku poolt koostatud juhendmaterjalist põnevaid kohti. Lähimad allikad ja hiied on meist mõne kilomeetri kaugusel.

Karksi kihelkonna looduslike pühapaikade kogumik

Helme kihelkonna looduslike pühapaikade kogumik

Need juhendmaterjalid on mõeldud õpetajatele, lastevanematele ja teistele huvilistele, kes soovivad põliseid looduslikke pühapaiku tundma õppida ja neid lastele tutvustada.

Kogumike eesmärk on pakkuda andmeid, selgitusi, soovitusi ja viiteid, mis aitaksid korraldada lühemaid või pikemaid retki Helme ja Karksi kihelkonna ajaloolistesse looduslikesse pühapaikadesse.